Rozkvétající žena aneb rituál menarché zpětně

Datum: 27.-29.8.2019

Akci vede:

Máte bolestivou menstruaci a prožíváte tyto dny nepříjemně?
Byla byste nejraději, kdyby žádná menstruace nebyla?

Dnes se už ani moc nepozastavujeme nad tím, kolik gynekologických potíží nás trápí a jak bolestivě prožíváme svou menstruaci. Bereme to jako cosi běžného a to jen proto, že je v našem okolí mnoho dalších žen „spolutrpitelek“.

Přemýšlely jste někdy nad tím, co bylo tím prvotním, co jste o menstruaci slyšely? Nebo v jakém kontextu jste se poprvé s menstruací setkaly?Jak prožívala menstruaci vaše maminka?
Věděly jste, co vás „čeká a nemine“ – těšily jste se nebo se menstruace bály?

To všechno jsou důležité informace a obrazy, kterých se nám dostalo, a které zformovaly naše vnímání menstruace jako takové. Možná kdyby se nám od mládí dostávalo více pozitivních zpráv a obrazů o menstruaci, vymizely by všechny nevysvětlitelné endometriózy či bolesti provázející menstruaci.
Avšak nikdy není pozdě to změnit.
Změníme–li tento postoj u sebe, můžeme tak zároveň pomoci našim dcerám, vnučkám či dalším ženám z našeho okolí.

Ne, opravdu není údělem ženy v tichosti trpět.
Ano, opravdu to může být celé jinak a menstruace může být pohodová a bezbolestná.

Co vše vám může rituál menarché přinést?
pozitivně proměnit vztah k menstruaci
zmírnit bolestivou menstruaci
přijmout své tělo v jeho přirozenosti
pochopit svou proměnlivost a cykličnost
spojit se s moudrostí našich předkyň
posílit své ženské sebe-vědomí a vnitřní sílu
načerpat sílu a podporu z kruhu žen
získat cenné rady a inspiraci od ostatních žen

Tato akce probíhá v počtu 10-15 žen a díky většímu množství žen se můžeme vzájemně podpořit v našich procesech. Na této variantě je krásné to, že jsme na vás dvě. ???? S Janou moc ráda kurzy vedu, neboť krom toho, že jsme kamarádkami již bezmála deset let, se i pracovně krásně doplňujeme.

Cena:
Kurzovné 3300,-
Jídlo a ubytování: 1500,- (spaní v pokojích, jídlo výborné veganské – možno dohodnout i dle potřeb bez lepku)
10-15 účastnic
Přihlašování na: ritualmenarche@gmail.com

Místo: Skalka u Doks      http://www.skalka22.cz

Program víkendu:
Před samotným rituálem je potřeba udělat určitou „přípravnou práci“. První večer pracujeme s ženskou rodovou linií. Díváme se do minulosti, jak to měly naše maminky a babičky – děkujeme jim za život a za možnost být pokračovatelkami rodu a zároveň narovnáváme některé názory, se kterými se narozdíl od našich předkyní neztotožňujeme. Protože my to můžeme mít jinak. Další den je přípravou na večerní rituál. Kromě povídání a dalších cvičení s lůnem, se také propojujeme a rozpomínáme se na naší vnitřní dívku, kterou jsme byly. Odpoledne se ženy vydávají do přírody, aby si připravili materiál na věneček, který si později upletou k této “speciální události”.

Společně prosíme o podporu celé naší ženské linie, neboť si uvědomujeme, že jsme součástí většího celku. I pokud jsme neměly dobrou zkušenost s naší vlastní rodiny, můžeme se “napojit” na ženskou energii jako takovou.

“Během rituálu skládáme slib hlavně sama sobě, měníme se a díváme se na sebe novýma očima.”

O víkendu se toho děje mnohem více, avšak nechte se samy překvapit, co všechno vás čeká!

 

Veronika Lančaričová
Jsem autorkou knihy Ženství jako dar aneb menstruace ve 21. století a brožury Oslava menarché jako cesta k příjemnější menstruaci. Mou základnou je blog Kalíšek.cz a věnuji se také práci na eshopu Maluna.cz. Píši pro různé internetové portály a jako "odbornice na menstruaci" přispívám do rozhovorů a článků v časopisech. Mými tématy jsou nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy. Minulostí se pouze inspiruji a vše přetvářím do modernější podoby a potřeb dnešních žen. Píši o tom na svých stránkách Bohožena.cz či Rituálmenarché.cz. Rovněž vedu kurzy a semináře pro ženy.

Jana Zittová
Ve své práci se ženami a ženskými skupinami propojuji vše, co jsem se za ta léta naučila na různých kurzech a hlavně to, co mne samotné pomohlo žít šťastný a naplněný život. Inspiruji a předávám, jak můžeme své ženství prožívat více „šťavnatěji“ – ať už ve vztahu k sobě samé nebo v sexualitě. My ženy prožíváme hlavně skrze tělo, a proto je pro nás práce s tělem klíčová. Proto pro svou práci využívám také práci s dynamikou pánevního dna, dechem či tancem. Tanec je pro mne rituálem života a věnuji se mu v různých jeho podobách již od dětství. Flamenco se však stalo mou vášní a u něj jsem už i zůstala. Pro ženy je totiž tanec přirozenou součástí, díky kterému se mohou uvolnit, ale také si vytančit svůj prostor či si „stoupnout do své síly“.

Odbourat různé bloky a nánosy z těla pomáhají mé léčivé harmonizační masáže, při kterých pracuji na různých úrovních. Tantra masáže zase pomáhají uctít naší vnitřní bohyni a začít si svého těla a sexuality naplno vážit.

Kurzy Menarché vedu proto, že je pro mne krásné být ženou a ráda tuto lásku zažehávám i v ostatních ženách. A začít vnímat jinak svou menstruaci, která nám mnohdy způsobuje plno nepříjemností (avšak nemusí), může být prvním krokem na cestě ke šťastnějšího ženství.

Díky poznání své jedinečné esence ženství můžeme autenticky zářit a žít. A mít se ráda a také přijmout tuto svou jedinečnou esenci bez srovnávání se s ostatními ženami je velmi úlevné.

Moc se těšíme Jana a Veronika

Fotogalerie z proběhlých akcí

Přihlásit se